Ełk tu wracam...

Ełk tu wracam...

  • Elk Warminsko - Mazurskie 19-300 Poland, Banie Mazurskie 19-300, Warmia-Masuria Poland


Description

Hasło promujące miasto – „tu wracam” − zobowiązuje co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, żeby wrócić musi się tu podobać, a po drugie, powinno się dziać coś ciekawego. W wypadku Ełku zdecydowanie warto wracać.

Nazwa Ełk wywodzi się od nazwy rzeki nadanej przez dawnych mieszkańców tych ziem  −  Jaćwingów. Hipotez jej pochodzenia jest wiele, a jedna z nich twierdzi, że słowo „lek” w jaćwieskiej mowie oznaczało białą lilię wodną. Kwiat stał się jednym z dwóch symboli miasta. Drugim jest  bocian biały. Gniazd bocianich jest w okolicy tak wiele, że potocznie nazywa się ten region Krainą Bociana.

Eko Ełk
Pojezierze Ełckie trudno określić innym przymiotnikiem niż malownicze. Porośnięte lasami wzniesienia polodowcowe i ukryte wśród nich setki jezior różnej wielkości i kształtu tworzą piękny krajobraz nieodparcie kojarzący się z wakacjami. Tu się oddycha pełną piersią, tym bardziej, że Ełk położony jest na Mazurach – w regionie, którego środowisko przyrodnicze należy do najczystszych w kraju. Żeby zażyć mazurskiego wypoczynku, nie ma potrzeby opuszczać miasta. Ełk jest przytulony do jeziora i otoczony borami, które są domem dla wielu gatunków zwierząt i ptaków. Spacer  sześciokilometrową promenadą o zachodzie słońca, poranny jogging leśnym szlakiem, wędkowanie, halsowanie żaglówką, spływ kajakowy, a zimą wycieczka na nartach… dla każdego coś miłego.

W zaułkach miasta
Historię miasta odzwierciedlają jego zabytki, wśród których są ruiny krzyżackiego zamku z przełomu XIV i XV w. (jego budowę nadzorował Urlich von Jungingen), wieża ciśnień z XIX w., w której mieści się zagadkowe Muzeum Kropli Wody oraz ponad stuletnia katedra. Najstarszą ulicą w Ełku jest ulica Wojska Polskiego, niegdyś Główna. Jeżeli wybierzemy się tu w południe, usłyszymy rozlegający się z wieży kościoła hejnał Ełku. Nie tylko latem, ale też przez cały rok życie towarzyskie koncentruje się na nadjeziornej promenadzie, gdzie do późnego wieczora czynne są kawiarenki, puby i smażalnie ryb.

Jest wiele możliwości
Co można robić w Ełku? Jedni szukają ciszy i spokoju. Dla nich w sam raz będzie wycieczka łódką po Jeziorze Ełckim, podglądanie ptaków z kajaka na Łaźnej Strudze oraz ustronne szlaki piesze, rowerowe i narciarskie („Wokół Jeziora Selment” – 47 km, „Tatarskim Szlakiem” – 19 km, „Mazur Garbatych” – 135 km i wiele innych). Inni z kolei mają ochotę na zabawę. Ci z pewnością chętnie wezmą udział w turnieju piłki plażowej, zaszaleją na nartach wodnych lub na paralotni. Najmłodsi nie odmówią wycieczki stuletnią Ełcką Koleją Wąskotorową. 48-kilometrowa trasa zaczyna się przy ulicy (nomen omen) Wąski Tor 1.

Miasto słynie z dorocznych lipcowych zawodów balonowych o Puchar Prezydenta Ełku. To niezwykła okazja, by spojrzeć
na miasto i pojezierze z lotu ptaka.

  • Blogs
O nas

O nas

Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia Twojej firmy, przyciąganie uwagi online i wyróżnianie się nie jest łatwą pracą. Jeśli już zarejestrowałeś swoją firmę w różnych katalogach, to...
668

O nas

Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia Twojej firmy, przyciąganie uwagi online i wyróżnianie się nie jest łatwą pracą. Jeśli już zarejestrowałeś swoją firmę w różnych katalogach, to...

1 Reviews

× You can have 3 images per Review
Image size should not exceed 2048KB in size and 1920 X 1920 in pixels

Business Details

  • Marketing
  • Elk Warminsko - Mazurskie 19-300 Poland, Banie Mazurskie, Warmia-Masuria 19-300, Poland
  • 1579Views
  • Ratings
  • 18-08-2022 21:03:56

Contact Business

Ełk tu wracam...

Ełk tu wracam...

Ask Query To Business Owner...

Please fill in the below form with your query and we will get back to you.