Ełk tu wracam...

Ełk tu wracam...

  • Elk Warminsko - Mazurskie 19-300 Poland, Banie Mazurskie 19-300, Warmia-Masuria Poland
  • Login to view


Description

Hasło promujące miasto – „tu wracam” − zobowiązuje co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, żeby wrócić musi się tu podobać, a po drugie, powinno się dziać coś ciekawego. W wypadku Ełku zdecydowanie warto wracać.

Nazwa Ełk wywodzi się od nazwy rzeki nadanej przez dawnych mieszkańców tych ziem  −  Jaćwingów. Hipotez jej pochodzenia jest wiele, a jedna z nich twierdzi, że słowo „lek” w jaćwieskiej mowie oznaczało białą lilię wodną. Kwiat stał się jednym z dwóch symboli miasta. Drugim jest  bocian biały. Gniazd bocianich jest w okolicy tak wiele, że potocznie nazywa się ten region Krainą Bociana.

Eko Ełk
Pojezierze Ełckie trudno określić innym przymiotnikiem niż malownicze. Porośnięte lasami wzniesienia polodowcowe i ukryte wśród nich setki jezior różnej wielkości i kształtu tworzą piękny krajobraz nieodparcie kojarzący się z wakacjami. Tu się oddycha pełną piersią, tym bardziej, że Ełk położony jest na Mazurach – w regionie, którego środowisko przyrodnicze należy do najczystszych w kraju. Żeby zażyć mazurskiego wypoczynku, nie ma potrzeby opuszczać miasta. Ełk jest przytulony do jeziora i otoczony borami, które są domem dla wielu gatunków zwierząt i ptaków. Spacer  sześciokilometrową promenadą o zachodzie słońca, poranny jogging leśnym szlakiem, wędkowanie, halsowanie żaglówką, spływ kajakowy, a zimą wycieczka na nartach… dla każdego coś miłego.

W zaułkach miasta
Historię miasta odzwierciedlają jego zabytki, wśród których są ruiny krzyżackiego zamku z przełomu XIV i XV w. (jego budowę nadzorował Urlich von Jungingen), wieża ciśnień z XIX w., w której mieści się zagadkowe Muzeum Kropli Wody oraz ponad stuletnia katedra. Najstarszą ulicą w Ełku jest ulica Wojska Polskiego, niegdyś Główna. Jeżeli wybierzemy się tu w południe, usłyszymy rozlegający się z wieży kościoła hejnał Ełku. Nie tylko latem, ale też przez cały rok życie towarzyskie koncentruje się na nadjeziornej promenadzie, gdzie do późnego wieczora czynne są kawiarenki, puby i smażalnie ryb.

Jest wiele możliwości
Co można robić w Ełku? Jedni szukają ciszy i spokoju. Dla nich w sam raz będzie wycieczka łódką po Jeziorze Ełckim, podglądanie ptaków z kajaka na Łaźnej Strudze oraz ustronne szlaki piesze, rowerowe i narciarskie („Wokół Jeziora Selment” – 47 km, „Tatarskim Szlakiem” – 19 km, „Mazur Garbatych” – 135 km i wiele innych). Inni z kolei mają ochotę na zabawę. Ci z pewnością chętnie wezmą udział w turnieju piłki plażowej, zaszaleją na nartach wodnych lub na paralotni. Najmłodsi nie odmówią wycieczki stuletnią Ełcką Koleją Wąskotorową. 48-kilometrowa trasa zaczyna się przy ulicy (nomen omen) Wąski Tor 1.

Miasto słynie z dorocznych lipcowych zawodów balonowych o Puchar Prezydenta Ełku. To niezwykła okazja, by spojrzeć
na miasto i pojezierze z lotu ptaka.

Video

  • Blogs
O nas

O nas

Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia Twojej firmy, przyciąganie uwagi online i wyróżnianie się nie jest łatwą pracą. Jeśli już zarejestrowałeś swoją firmę w różnych katalogach, to...
570

O nas

Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia Twojej firmy, przyciąganie uwagi online i wyróżnianie się nie jest łatwą pracą. Jeśli już zarejestrowałeś swoją firmę w różnych katalogach, to...

0 Reviews

Uh oh! We couldn't find any review for this listing.
× You can have 3 images per Review
Image size should not exceed 2048KB in size and 1920 X 1920 in pixels

Business Details

  • 1309Views
  • Ratings
  • 18-08-2022 21:03:56

Contact Business

Ełk tu wracam...

Ełk tu wracam...

Login to view

Ask Query To Business Owner...

Please fill in the below form with your query and we will get back to you.